PCR testy Havířov: Kde se otestovat a znát svůj zdravotní stav?

Pcr Testy Havířov

Kde se v Havířově otestovat?

V Havířově se dá na COVID-19 otestovat na několika místech. Antigenní testování zdarma je dostupné v odběrovém stanu v areálu Nemocnice s poliklinikou Havířov. Odběry se provádí v pracovní dny od 7:00 do 11:00 hodin. Je nutné se předem objednat online nebo telefonicky. Další možností je PCR test, který je hrazen z veřejného zdravotního pojištění na základě žádanky od lékaře nebo hygienické stanice. PCR testy provádí laboratoř AeskuLab v Havířově-Městě. Odběry probíhají v pracovní dny od 7:00 do 12:00 hodin a je nutné se objednat online. Pro samoplátce jsou k dispozici antigenní i PCR testy na různých soukromých klinikách ve městě. Ceny se liší, proto je vhodné si je předem ověřit.

Typy PCR testů v Havířově

V Havířově se stejně jako v celé České republice provádí několik typů PCR testů na covid-19. Liší se od sebe zejména rychlostí zpracování vzorku a tím pádem i cenou.

Nejběžnějším typem je tzv. RT-PCR test, který je považován za zlatý standard v diagnostice covid-19. Výsledek bývá dostupný obvykle do 24 hodin, ale v některých laboratořích i dříve.

Pro rychlejší výsledky je možné využít expresní PCR test, jehož výsledky jsou známy již za několik hodin. Tato varianta je ale obvykle spojena s vyšší cenou.

V nabídce některých odběrových míst v Havířově naleznete i tzv. PCR test se slin, který je pro řadu lidí příjemnější než výtěr z nosohltanu.

Před výběrem typu testu je vhodné se informovat u svého praktického lékaře nebo na odběrovém místě, jaký typ testu je pro vás nejvhodnější a zda je hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Ceny PCR testů

Ceny PCR testů na COVID-19 se v České republice liší v závislosti na místě a poskytovateli. Obecně se pohybují v rozmezí od několika stovek korun do zhruba 1500 Kč. Testy hrazené ze zdravotního pojištění jsou pro lidi s příznaky nebo po rizikovém kontaktu zdarma. Samoplátci si test hradí sami. Rychlé antigenní testy jsou levnější, ale méně přesné. PCR testy jsou považovány za spolehlivější, ale výsledky trvají déle. Před cestou do zahraničí si vždy ověřte požadavky cílové země, některé státy vyžadují PCR test ne starší 72 hodin. Informace o cenách a dostupnosti testů najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a jednotlivých odběrových míst.

Objednání PCR testu online

V dnešní době je objednání PCR testu online otázkou pár kliknutí. Existuje řada webových stránek a aplikací, které vám umožní najít nejbližší odběrové místo a rezervovat si termín online. Při výběru odběrového místa je důležité zvážit několik faktorů, jako je otevírací doba, dostupnost termínů a cena testu. Některá odběrová místa nabízejí i expresní testování s výsledky do 24 hodin.

Před objednáním testu si pečlivě prostudujte instrukce na webových stránkách odběrového místa. Obvykle budete muset vyplnit online formulář s osobními údaji a informacemi o vašem zdravotním stavu. Po odeslání formuláře obdržíte potvrzovací e-mail s informacemi o termínu a místě odběru. Nezapomeňte si s sebou vzít doklad totožnosti a kartičku pojištěnce.

Výsledky PCR testu: jak dlouho?

Doba čekání na výsledky PCR testu se může lišit v závislosti na několika faktorech, jako je vytíženost laboratoře a den v týdnu, kdy byl test proveden. Obecně ale platí, že výsledky bývají dostupné do 24-48 hodin od odběru vzorku. Některé laboratoře nabízejí i expresní testování s výsledky do několika hodin, obvykle za příplatek. V případě vysoké poptávky po testování, například během chřipkové sezóny, se může doba čekání prodloužit. Pokud jste se nechali otestovat a výsledky vám nebyly doručeny v očekávaném čase, doporučujeme kontaktovat testovací centrum nebo svého lékaře.

Co dělat s pozitivním výsledkem?

V případě pozitivního výsledku testu na COVID-19 je důležité zachovat klid a řídit se pokyny vašeho lékaře a hygienické stanice. Obecně platí, že byste měli zůstat v domácí izolaci a omezit kontakt s ostatními lidmi, abyste zabránili dalšímu šíření viru.

Informujte o svém výsledku všechny osoby, se kterými jste byli v úzkém kontaktu v posledních dnech. Dodržujte důsledně hygienická opatření, jako je mytí rukou a dezinfekce povrchů. Sledujte svůj zdravotní stav a v případě zhoršení příznaků kontaktujte ihned svého lékaře.

Pamatujte, že většina lidí s COVID-19 má mírný průběh onemocnění a zotaví se doma. Dodržováním výše uvedených pokynů chráníte sebe i ostatní.

PCR testy pro cestování do zahraničí

Plánujete cestu do zahraničí a nejste si jistí, jak je to s PCR testy? Informace se často mění, proto je důležité hledat aktuální podmínky na oficiálních webových stránkách dané země nebo u vaše letecké společnosti. Některé země vyžadují negativní PCR test bez ohledu na očkování, jiné ho uznávají jako alternativu k očkování nebo jej po příletu nevyžadují vůbec. Nezapomeňte, že test musí být proveden v akreditované laboratoři a nesmí být starší než stanovený počet hodin před odletem. Cena testu se liší v závislosti na laboratoři a rychlosti výsledků.