Ulevte od alergie s Avamysem!

Avamys

Co je Avamys nosní sprej

Avamys nosní sprej je lék, který se používá k léčbě příznaků alergické rýmy u dospělých a dětí od 2 let. Obsahuje léčivou látku flutikason furoát, což je kortikosteroid. Avamys působí tak, že snižuje otok a podráždění v nose, čímž zmírňuje příznaky, jako je kýchání, svědění nosu, ucpaný nos a výtok z nosu.

Aplikuje se jednou denně do každé nosní dírky. Je důležité dodržovat pokyny lékaře a příbalové informace. Avamys nosní sprej není určen k okamžité úlevě od příznaků a může trvat několik dní, než se projeví jeho plný účinek.

Stejně jako všechny léky, i Avamys může mít nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří krvácení z nosu, bolest hlavy a podráždění v nose. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli závažné nebo přetrvávající nežádoucí účinky, poraďte se s lékařem.

Účinná látka a mechanismus účinku

Ibuprofen patří do skupiny léků nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Tyto léky působí tak, že blokují produkci látek v těle, které se nazývají prostaglandiny. Prostaglandiny se uvolňují v místě poranění nebo zánětu a způsobují bolest, otok a horečku. Blokováním produkce prostaglandinů ibuprofen snižuje zánět, bolest a horečku.

Typické alergické reakce

Alergie se může projevit mnoha různými způsoby. Mezi typické alergické reakce patří kožní projevy jako svědění, zarudnutí, kopřivka nebo ekzém. Časté jsou také respirační potíže, jako je rýma, kýchání, kašel, dušnost nebo sípání. U některých lidí se alergie projevuje i zažívacími problémy, například nadýmáním, průjmem, zvracením nebo bolestí břicha. Vážnější alergickou reakcí je anafylaxe, která se projevuje rychlým nástupem příznaků jako je otok, potíže s dýcháním, zrychlený tep a pokles tlaku. Anafylaxe je život ohrožující stav a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Dávkování a použití Avamysu

Avamys je lék k podání do nosu a je určen pouze k nosnímu podání. Nepolykejte ho. Před použitím nosní sprej důkladně protřepejte a postupujte podle pokynů k použití. Pokud vám lékař nedoporučil jinak, je obvyklá dávka pro dospělé a dospívající od 12 let věku dvě vstřiky do každé nosní dírky jednou denně. Po zlepšení příznaků lze dávku snížit na jeden vstřik do každé nosní dírky jednou denně. Dětem ve věku od 6 do 11 let se obvykle podává jeden vstřik do každé nosní dírky jednou denně. Délka léčby závisí na závažnosti vašich příznaků a doporučení vašeho lékaře. Avamys nemusí začít účinkovat ihned, může to trvat několik dní, než pocítíte úlevu od příznaků. Je důležité používat Avamys pravidelně, i když se cítíte lépe, abyste předešli návratu příznaků. Pokud se vaše příznaky nezlepší ani po 7 dnech užívání přípravku Avamys, poraďte se se svým lékařem.

Avamys mi pomohl dýchat bez starostí. Konečně si můžu užívat jaro naplno!

Zdeněk Pospíšil

Možné vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky, i tento lék může mít nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Mezi velmi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy a nevolnost. Tyto nežádoucí účinky se obvykle objevují na začátku léčby a po několika dnech samy odezní. Pokud vás trápí, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Méně časté nežádoucí účinky zahrnují závratě, únavu a kožní reakce, jako je svědění nebo vyrážka. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, který vás znepokojuje, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Vzácně se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky, jako je alergická reakce, poškození jater nebo problémy s krví. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli závažný nežádoucí účinek, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Kdy se poradit s lékařem

Pokud máte obavy o své zdraví nebo zdraví vašeho dítěte, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud se u vás nebo vašeho dítěte objeví:

Vysoká horečka, která nereaguje na léky

Silná bolest hlavy

Zvratky nebo průjem, které trvají déle než 24 hodin

Dehydratace (příznaky zahrnují sucho v ústech, tmavě žlutou moč a závratě)

Potíže s dýcháním

Změna chování, jako je zmatenost, letargie nebo podrážděnost

Neobvyklá vyrážka

Krvácení, které se nezastaví

Vždy je lepší být opatrný a v případě pochybností se poradit s lékařem. Včasná diagnóza a léčba mohou často zabránit vážným komplikacím.

Pokud máte obavy o své zdraví nebo zdraví vašeho dítěte, je vždy nejlepší poradit se s lékařem. Neodkládejte návštěvu lékaře, pokud se u vás nebo vašeho dítěte objeví:

Vysoká horečka, která nereaguje na léky

Silná bolest hlavy

Zvratky nebo průjem, které trvají déle než 24 hodin

Dehydratace (příznaky zahrnují sucho v ústech, tmavě žlutou moč a závratě)

Potíže s dýcháním

Změna chování, jako je zmatenost, letargie nebo podrážděnost

Neobvyklá vyrážka

Krvácení, které se nezastaví

Vždy je lepší být opatrný a v případě pochybností se poradit s lékařem. Včasná diagnóza a léčba mohou často zabránit vážným komplikacím.

Alternativy k Avamysu

Avamys je populární nosní sprej s obsahem flutikason furoátu, který se používá k léčbě alergické rýmy. Existuje však i řada alternativ k Avamysu, které mohou být pro některé pacienty vhodnější. Mezi ně patří:

Nosní spreje s jinými kortikosteroidy, jako je například Flixonase (flutikason propionát), Nasonex (momethason furoát) nebo Nasacort (triamcinolon acetonid). Tyto spreje fungují podobně jako Avamys a jsou dostupné na lékařský předpis.

Nosní spreje s antihistaminiky, jako je například Allergodil (azelastin) nebo Livostin (levocabastin). Tyto spreje blokují účinek histaminu, látky, která způsobuje alergické reakce. Jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Nosní spreje s kromoglykátem sodným, jako je například Lomudal. Tyto spreje stabilizují žírné buňky, které uvolňují histamin a další látky způsobující alergické reakce. Jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Solné roztoky, které pomáhají zvlhčit nosní sliznici a odstranit alergeny. Jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o tom, která alternativa k Avamysu je pro vás nejvhodnější.

Tipy pro zvládání alergií

Alergie dokáží pěkně znepříjemnit život. Existuje ale pár tipů, jak jejich dopad minimalizovat. Základem je identifikace alergenu a jeho následné eliminace z vašeho okolí. U pylových alergií sledujte pylové zpravodajství a v době květu se vyhýbejte rizikovým oblastem. Pomoci můžou i venkovní aktivity po dešti, kdy je ve vzduchu méně pylu. V domácnosti udržujte čistotu, pravidelně perte ložní prádlo a větrejte. Proti roztočům pomáhají speciální povlečení a matrace. Pokud alergie přetrvávají, navštivte alergologa, který vám doporučí vhodnou léčbu. Může se jednat o antihistaminika, nosní spreje nebo o specifickou imunoterapii (hyposenzibilizaci), která vede k dlouhodobé úlevě od symptomů. Nezapomínejte, že s alergií se dá žít plnohodnotný život, stačí dodržovat pár zásad a v případě potřeby se poradit s odborníkem.