Voltaren: Účinný lék proti bolesti - Zdraví

Voltaren

Co je Voltaren a jak funguje

Voltaren je lék, který patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv. Jeho účinnou látkou je diklofenak, který působí proti bolesti, zánětu a horečce. Voltaren blokuje enzymy nazývané cyklooxygenázy, které jsou zodpovědné za tvorbu prostaglandinů - látek způsobujících bolest a zánět. Tímto mechanismem Voltaren snižuje bolest a otoky v místech postižených zánětem.

Indikace použití Voltarenu

Voltaren je lék, který se používá k úlevě od bolesti a zánětu. Indikace použití Voltarenu zahrnují různé typy bolesti, jako jsou bolesti zad, kloubů, svalů a hlavy. Je také účinný při tlumení bolesti po operacích nebo zraněních. Voltaren se také používá k léčbě revmatických onemocnění, jako je artritida a osteoartróza. Před užitím Voltarenu však vždy konzultujte s lékařem a dodržujte doporučené dávkování.

Dávkování a způsob užívání Voltarenu

Dávkování Voltarenu se liší v závislosti na indikaci a váze pacienta. Obvyklá dávka pro dospělé je 50-150 mg denně rozdělených do několika dávek. Maximální denní dávka by neměla překročit 150 mg. Užívání Voltarenu s jídlem může snížit riziko žaludečních problémů. Tablety se polykají celé a zapíjí se dostatečným množstvím vody. Gel se aplikuje tenkou vrstvou na postižené místo a jemně se vmasíruje do kůže.

Možné vedlejší účinky Voltarenu

Při užívání Voltarenu mohou nastat některé vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří zažívací potíže, jako je pálení žáhy, bolest břicha nebo průjem. Méně časté vedlejší účinky zahrnují závratě, bolest hlavy a únava. U některých jedinců může dojít k alergickým reakcím, jako jsou vyrážky nebo svědění. Pokud se objeví jakékoli neobvyklé příznaky, je důležité konzultovat s lékařem. Před použitím Voltarenu je vhodné se seznámit s příbalovým letákem a dodržovat doporučené dávkování.

Upozornění a kontraindikace při užívání Voltarenu

Při užívání Voltarenu je důležité dodržovat několik upozornění a kontraindikací. Tento lék by neměl být užíván osobami, které mají přecitlivělost na diklofenak nebo jiné složky přípravku. Dále by se měl Voltaren nepoužívat u pacientů s aktivním vředem žaludku nebo dvanáctníku, krvácením v gastrointestinálním traktu či závažnými poruchami srážlivosti krve. U pacientů s astmatem, alergickými rinitidami nebo kopřivkou je třeba být opatrný a případně konzultovat užívání tohoto léku s lékařem. Důležité je také upozornit na možnost zvýšeného rizika srdečních příhod a cévních problémů při dlouhodobém užívání Voltarenu. Před zahájením léčby je proto vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem o všech možných rizicích a kontraindikacích spojených s užíváním tohoto léčiva.

Interakce Voltarenu s jinými léky

Voltaren může interagovat s některými dalšími léky, proto je důležité o těchto interakcích vědět. Při současném užívání Voltarenu a jiných nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) se zvyšuje riziko vedlejších účinků, jako jsou žaludeční vředy nebo krvácení. Kombinace Voltarenu s antikoagulancii (léky na ředění krve) může také zvýšit riziko krvácení. Je důležité informovat svého lékaře o všech předepsaných i volně prodejných léčivech, které užíváte současně s Voltarenem, aby mohl posoudit jejich možné interakce.

Důležité informace o Voltarenu pro těhotné a kojící ženy

Voltaren by měly těhotné ženy a kojící matky užívat pouze za přísného lékařského dohledu. Při užívání Voltarenu v prvním a druhém trimestru těhotenství existuje riziko negativního vlivu na plod. V posledním trimestru může Voltaren ovlivnit srdeční a plicní funkce plodu, prodloužit dobu krvácení u matky i plodu a způsobit uzavření ductus arteriosus. U kojících žen může Voltaren přecházet do mateřského mléka, proto je nutné se poradit s lékařem před jeho užíváním. Je důležité dbát na to, aby se dávkování a délka užívání Voltarenu řídila doporučením lékaře, aby se minimalizovaly možné rizika pro matku i dítě.

Dostupnost Voltarenu a možnosti zakoupení

Voltaren je volně prodejný lék, který je dostupný v lékárnách bez předpisu. Je možné jej zakoupit ve formě tablet, kapslí, gelu či masti. Při nákupu Voltarenu je důležité dbát na to, zda se jedná o originální produkt od renomovaného výrobce. Je také možné zakoupit generickou verzi léku, která obsahuje stejnou účinnou látku za nižší cenu. Před zakoupením Voltarenu je vhodné poradit se s lékárníkem ohledně správného používání a dávkování léku.

Závěrem lze konstatovat, že Voltaren je skutečně účinný lék proti bolesti. Jeho hlavní účinnou látkou je diklofenak, který působí protizánětlivě a analgeticky. Díky svému mechanismu účinku dokáže rychle zmírnit bolest a zánět v těle. Voltaren je široce indikován při bolestech kloubů, svalů, zad a také při revmatických onemocněních. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a kontraindikace užívání tohoto léku. Před užitím Voltarenu se vždy poraďte se svým lékařem.

Publikováno: 23. 11. 2023

Kategorie: zdraví

Autor: Jindřich Jazykohlav

Tagy: voltaren | léčivo proti bolesti