S babskými radami na vysoký tlak: Fungují nebo ne?
Co je vysoký krevní tlak
Tichý zabiják - tak se často říká vysokému tlaku, který trápí spoustu z nás. Je to, jako když v potrubí teče voda pod příliš velkým tlakem a namáhá trubky. Podobně je to i s naším tělem, když krev příliš tlačí na stěny cév. Zákeřné je, že vysoký tlak často nebolí a nijak se neprojevuje. Proto je fajn nechat si ho čas od času změřit.
Co nám může tlak zvýšit? Třeba když se moc válíme na gauči, cpeme se nezdravým jídlem, kouříme nebo si často dáváme panáka. Někdy za to může i genetika - prostě jsme to zdědili po rodičích. Když se vysoký tlak neléčí, může to dopadnout všelijak - od problémů se srdcem až po potíže s očima nebo ledvinami.
I když existuje spousta babských rad, jak na vysoký tlak vyzrát, vždycky je lepší zajít k doktorovi. Ten nejlíp ví, co s tím. Většinou doporučí jíst míň slaného, hýbat se, nepít tolik alkoholu a přestat kouřit. Někdy je potřeba nasadit prášky, ale to už musí posoudit lékař.
Rizika neléčeného vysokého tlaku
Vysoký tlak je zákeřná nemoc, které se přezdívá tichý zabiják - a není to náhoda. Spousta lidí sice přísahá na různé babské rady proti vysokému tlaku, ale musíme si říct na rovinu - když necháme vysoký tlak být, můžeme si pěkně zahrávat se zdravím.
Když ho budeme ignorovat, může nám pořádně zavařit. Poškozuje totiž důležité orgány jako srdce, mozek, ledviny nebo oči. A co hůř - když ho dlouhodobě neřešíme, dramaticky se zvyšuje riziko infarktu, mozkové mrtvice nebo třeba demence. Jasně, babské rady můžou někdy pomoct, ale spolehněte se - nejsou to žádné zázraky a doktora nenahradí. Chceme-li být zdraví a vyhnout se potížím, které vysoký tlak přináší, měli bychom ho pravidelně měřit a držet se toho, co nám doktor předepíše.
Babské rady versus medicína
Vysoký tlak je zákeřný a dokáže potrápit spoustu z nás. Naše babičky věřily, že na něj platí přírodní recepty, ale je to tak jednoduché? Třeba česnek - je fajn ho používat v kuchyni, ale sám o sobě tlak nesrazí. To samé platí pro kopřivový čaj - chutná dobře a tělu prospívá, ale zázraky nečekejte.
Co tedy s vysokým tlakem? Důležité je hlavně poslouchat doktora a brát léky, které předepíše. K tomu si můžeme přidat babské rady jako příjemný bonus. Pomůže taky méně solit, hýbat se a jíst rozumně. Zkrátka se o sebe starat.
Naše prababičky měly v lecčems pravdu, ale moderní medicínu nenahradí. Proto než začnete experimentovat s lidovými recepty, zajděte nejdřív k lékaři. Vždyť jde o vaše zdraví, a to máme všichni jenom jedno.
Strava pro snížení krevního tlaku
Vysoký tlak trápil naše předky odjakživa. Naše babičky a prababičky měly spoustu fíglů, jak si s ním poradit. I když některé jejich rady můžou znít úsměvně, pár z nich má svoje opodstatnění. Dneska už dobře víme, že základ je jíst zdravě a hýbat se. Ale co vlastně jíst, když nás trápí vysoký tlak? Zkuste do jídelníčku zařadit víc banánů, meruněk nebo špenátu - jsou plné draslíku, který pomáhá držet tlak v normálu. Na druhou stranu byste měli ubrat sůl, vynechat tučné maso a vyhnout se polotovarům. Ty jsou plné sodíku, který tlak jen zhoršuje. A hlavně nezapomeňte na pohyb! Stačí pravidelná procházka nebo práce na zahrádce a váš tlak vám za to poděkuje. Je to jednodušší, než to zní, a rozhodně lepší než spoléhat na zázračné recepty našich babiček.
Proti vysokému tlaku je nejlepší babská rada jednoduchá: žít s klidem v duši, dopřávat si zdravou stravu a pravidelný pohyb.
Božena Němcová
Bylinky a doplňky stravy
Trápí vás vysoký tlak? Naše babičky věděly, jak na něj. Příroda je totiž plná pomocníků, co dokážou zázraky. Vezměte si třeba česnek - to je hotový poklad pro zdravé srdíčko a cévy. Nebo hloh, taková přírodní medicína na posílení srdce a lepší průtok krve. A když vás honí stres, který tlak často zvyšuje, sáhněte po kozlíku lékařském. Ten vás krásně zklidní a uvolní. Kromě těchhle bylinek můžete vyzkoušet i různé doplňky s draslíkem a hořčíkem - ty jsou pro zdravé srdce a cévy jako stvořené. Ale pozor! Než začnete s čímkoliv experimentovat, zajděte se nejdřív poradit k doktorovi. Některé bylinky se totiž s léky moc nekamarádí a mohly by nadělat víc škody než užitku.
Babská rada | Účinnost | Vedecké opodstatnenie |
---|---|---|
Piť šťavu z červenej repy | Môže mierne pomôcť | Obsahuje dusičnany, ktoré môžu rozširovať cievy. |
Jesť veľa cesnaku | Môže mierne pomôcť | Obsahuje allicín, ktorý môže znižovať krvný tlak. |
Pohyb a relaxace
Jak na vysoký tlak? Není třeba hned běhat maratony nebo se trápit v posilovně. Stačí si každý den najít chvilku na příjemný pohyb - třeba se projít svižným krokem po parku, zaplavat si nebo vyrazit na kolo. Půl hodinky denně udělá s vaším tělem divy, a když to půjde, hýbejte se klidně i déle. A nezapomeňte taky vypnout a odpočívat! Stres a napětí jsou totiž velkými nepřáteli zdravého tlaku. Zkuste jógu, pilates nebo si jen tak zajděte na procházku do přírody - pomůže vám to vyčistit hlavu a zbavit se stresu. A hlavně - dopřejte si kvalitní spánek. Sedm až osm hodin každou noc je základ, protože během spánku se tělo nejlépe regeneruje a tlak se přirozeně upravuje.
Pravidelné kontroly u lékaře
Vysoký tlak není radno podceňovat. Spousta lidí sice přísahá na různé domácí recepty a přírodní léčbu, ale upřímně - bez pravidelných návštěv u doktora to prostě nejde. Jenom lékař vám může na základě pořádného vyšetření říct, jak na tom doopravdy jste. A to je sakra důležité, protože vysoký tlak je pěkně zákeřný - často ho vůbec nepoznáte, ale mezitím vám může pěkně škodit. Ničí cévy a můžete pak skončit s infarktem nebo mrtvicí. Proto neotálejte a zajděte si na kontrolu. Doktor vám změří tlak, zkontroluje, jak vám bije srdce, a podle toho uvidí, co dál. Možná bude stačit, když trochu upravíte životní styl - budete jíst zdravěji, více se hýbat a méně se stresovat. Nebo dostanete prášky. Ať tak či tak, je důležité držet se jeho doporučení a pořádně se o sebe starat.
Publikováno: 17. 02. 2025
Kategorie: zdraví