Bolí vás zuby? Zubní pohotovost České Budějovice vám pomůže!

Zubní Pohotovost České Budějovice

Co je zubní pohotovost?

Zubní pohotovost je tu pro vás, když vás přepadne náhlá a silná bolest zubů nebo jiný akutní problém v dutině ústní, se kterým nemůžete čekat na běžnou návštěvu vašeho zubaře. Může se jednat o situace jako je silná bolest zubů, otok dásní, krvácení z úst po vytržení zubu, nebo ztráta zubu po úrazu. Zubní pohotovost funguje mimo běžnou pracovní dobu zubních ordinací, tedy o víkendech a svátcích. Vybavení a služby se můžou na různých pohotovostech lišit, ale obecně se zaměřují na úlevu od bolesti a stabilizaci stavu, aby mohla být další léčba provedena vaším zubním lékařem.

Kdy vyhledat zubní pohotovost?

Zubní pohotovost je tu pro vás v naléhavých případech, kdy běžná zubní ordinace není dostupná. Není ale vždy snadné rozpoznat, kdy už je návštěva pohotovosti nezbytná. Pokud vás trápí silná bolest zubů, která se zhoršuje a nereaguje na běžné léky proti bolesti, je na místě vyhledat pomoc co nejdříve. Stejně tak v případě úrazu, kdy došlo k vyražení nebo zlomení zubu.

Pohotovost je tu i pro vás, pokud pozorujete krvácení z dutiny ústní, které se nedaří zastavit, nebo otok, který se zvětšuje a znemožňuje vám polykání či dýchání. Pamatujte, že včasná návštěva zubní pohotovosti může předejít komplikacím a urychlit proces hojení.

Jak najít zubní pohotovost v Českých Budějovicích?

Bolest zubů si nevybírá čas ani místo. Co ale dělat, když vás nepříjemné píchání z překousnuté pecky od třešní přepadne o víkendu nebo ve svátek v Českých Budějovicích? Zachovejte klid, existuje několik způsobů, jak najít zubní pohotovost.

Začněte zavoláním svému zubnímu lékaři. Mnoho ordinací má na záznamníku informaci o tom, kde v daný den ošetřují. Pokud neuspějete, zkuste vyhledat "zubní pohotovost České Budějovice" na internetu. Objeví se vám webové stránky s aktuálními informacemi o dostupných zubních pohotovostech, včetně adresy a otevírací doby. Další možností je kontaktovat linku 112, kde vám operátor poradí, kam se obrátit.

Nezapomeňte, že návštěva zubní pohotovosti je určena pro akutní případy, které nesnesou odkladu.

Co očekávat na zubní pohotovosti?

Zubní pohotovost je tu pro vás v případech, kdy běžný zubař neordinuje a vy potřebujete neodkladnou pomoc. Může se jednat o úpornou bolest, otok, krvácení nebo úraz zubu. Na pohotovosti vás nejprve vyšetří lékař a zjistí příčinu vašich obtíží. Poté vám poskytne potřebnou pomoc, která může zahrnovat:

podání léků proti bolesti a otoku

ošetření zánětu

extrakci (vytržení) zubu

fixaci uvolněného zubu

ošetření úrazu

Je důležité si uvědomit, že zubní pohotovost neprovádí běžné zákroky, jako je plombování zubů nebo čištění zubního kamene. Tyto zákroky je nutné si domluvit u svého zubního lékaře v běžné ordinační době.

Nezapomeňte si s sebou vzít kartičku pojištěnce a případně i lékařskou zprávu od vašeho zubního lékaře, pokud ji máte.

Ceny za ošetření na pohotovosti.

Návštěva lékařské pohotovosti může být finančně náročná. Poplatky se liší v závislosti na dni v týdnu a denní době. Běžná prohlídka se pohybuje od 90 Kč do 200 Kč. O víkendech a svátcích se poplatek navyšuje. Kromě základního poplatku se platí za jednotlivé úkony, jako jsou odběry krve, rentgenové snímky nebo podání léků. Cena se odvíjí od náročnosti a typu ošetření. Pacienti s průkazem pojištěnce hradí pouze regulační poplatky. Děti, senioři nad 70 let a držitelé průkazu ZTP jsou od poplatků osvobozeni. Před návštěvou pohotovosti je vhodné se informovat o výši poplatků telefonicky nebo na webových stránkách daného zdravotnického zařízení.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: Jindřich Jazykohlav

Tagy: zubní pohotovost české budějovice | zubní pohotovost